TDK Corporation CKG57NC0G2J144K500JJ
Part No.:
CKG57NC0G2J144K500JJ
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CKG57NC0G2J144K500JJ.pdf
Description:
CAP CER 0.14UF 630V C0G/NP0 SMD
Series:
CKG
Product Status:
Active
Capacitance:
0.14 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.217" (5.50mm)
J-Lead
1. How to order CKG57NC0G2J144K500JJ on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CKG57NC0G2J144K500JJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKG57NC0G2J144K500JJ?
Image CKG57NC0G2J144K500JJ
Part Number CKG57NC0G2J144K500JJ
Manufacturer TDK Corporation
Series CKG
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.14 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Package / Case Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.217" (5.50mm)