TDK Corporation CKG45NC0G2W943J500JH
Part No.:
CKG45NC0G2W943J500JH
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CKG45NC0G2W943J500JH.pdf
Description:
CAP CER 0.094UF 450V C0G/NP0 SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CKG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.094 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
450V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:
0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.217" (5.50mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
J-Lead
1. How to order CKG45NC0G2W943J500JH on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CKG45NC0G2W943J500JH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKG45NC0G2W943J500JH?
Image CKG45NC0G2W943J500JH
Part Number CKG45NC0G2W943J500JH
Manufacturer TDK Corporation
Series CKG
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.094 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 450V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.217" (5.50mm)