TDK Corporation CKG45NC0G2J663J500JJ
Part No.:
CKG45NC0G2J663J500JJ
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CKG45NC0G2J663J500JJ.pdf
Description:
CAP CER 0.066UF 630V C0G/NP0 SMD
Shipping
Inventory:990
Series:
CKG
Product Status:
Active
Capacitance:
0.066 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Package / Case:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension:
0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.217" (5.50mm)
J-Lead
1. How to order CKG45NC0G2J663J500JJ on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CKG45NC0G2J663J500JJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKG45NC0G2J663J500JJ?
Image CKG45NC0G2J663J500JJ
Part Number CKG45NC0G2J663J500JJ
Manufacturer TDK Corporation
Series CKG
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.066 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case Stacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.217" (5.50mm)