CKG45NC0G2E144K500JH.pdf
| Image |  |
| Part Number | CKG45NC0G2E144K500JH |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | CKG |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.14 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 250V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL |
| Ratings | - |
| Applications | SMPS Filtering, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | Stacked SMD, 2 J-Lead |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.217" (5.50mm) |