TDK Corporation CKG45KX7S1H475M290JH
Part No.:
CKG45KX7S1H475M290JH
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CKG45KX7S1H475M290JH.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7S SMD
Shipping
Inventory:775
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MEGACAP, CKG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.118" (3.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
J-Lead
1. How to order CKG45KX7S1H475M290JH on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CKG45KX7S1H475M290JH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKG45KX7S1H475M290JH?
Image CKG45KX7S1H475M290JH
Part Number CKG45KX7S1H475M290JH
Manufacturer TDK Corporation
Series MEGACAP, CKG
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7S
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case SMD, J-Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.118" (3.00mm)