CKG45KX7R2A105K290JJ.pdf
| Image | |
| Part Number | CKG45KX7R2A105K290JJ |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | MEGACAP, CKG |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling |
| Package / Case | SMD, J-Lead |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.118" (3.00mm) |