TDK Corporation CGJ5L2X7R1C155K160AA
Part No.:
CGJ5L2X7R1C155K160AA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGJ5L2X7R1C155K160AA.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGJ5L2X7R1C155K160AA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGJ5L2X7R1C155K160AA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGJ5L2X7R1C155K160AA?
Image CGJ5L2X7R1C155K160AA
Part Number CGJ5L2X7R1C155K160AA
Product Status Obsolete
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)