TDK Corporation CGJ5L2X7R1A106K160AA
Part No.:
CGJ5L2X7R1A106K160AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGJ5L2X7R1A106K160AA.pdf
Description:
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGJ5L2X7R1A106K160AA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGJ5L2X7R1A106K160AA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGJ5L2X7R1A106K160AA?
Image CGJ5L2X7R1A106K160AA
Part Number CGJ5L2X7R1A106K160AA
Manufacturer TDK Corporation
Series CGJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)