TDK Corporation CGJ5H4X7R2H472K115AA
Part No.:
CGJ5H4X7R2H472K115AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGJ5H4X7R2H472K115AA.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.051" (1.30mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGJ5H4X7R2H472K115AA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGJ5H4X7R2H472K115AA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGJ5H4X7R2H472K115AA?
Image CGJ5H4X7R2H472K115AA
Part Number CGJ5H4X7R2H472K115AA
Manufacturer TDK Corporation
Series CGJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)