TDK Corporation CGBDT1X5R0G105M022BC
Part No.:
CGBDT1X5R0G105M022BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGBDT1X5R0G105M022BC.pdf
Description:
CAP CER 1UF 4V X5R 0204
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGBDT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry), Low Profile
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0204 (0510 Metric)
Size / Dimension:
0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGBDT1X5R0G105M022BC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGBDT1X5R0G105M022BC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGBDT1X5R0G105M022BC?
Image CGBDT1X5R0G105M022BC
Part Number CGBDT1X5R0G105M022BC
Manufacturer TDK Corporation
Series CGBDT
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Low ESL (Reverse Geometry), Low Profile
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0204 (0510 Metric)
Size / Dimension 0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)