CGB4B3X5R1C225M055AB.pdf
| Image |  |
| Part Number | CGB4B3X5R1C225M055AB |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |