CGB3B3JB0J475K055AB.pdf
| Image |  |
| Part Number | CGB3B3JB0J475K055AB |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Temperature Coefficient | JB |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |