TDK Corporation CGB3B1X5R1C225M055AC
Part No.:
CGB3B1X5R1C225M055AC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGB3B1X5R1C225M055AC.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Shipping
Inventory:598
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGB3B1X5R1C225M055AC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGB3B1X5R1C225M055AC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGB3B1X5R1C225M055AC?
Image CGB3B1X5R1C225M055AC
Part Number CGB3B1X5R1C225M055AC
Product Status Obsolete
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)