CGB3B1JB1A475K055AC.pdf
| Image |  |
| Part Number | CGB3B1JB1A475K055AC |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | CGB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 10V |
| Temperature Coefficient | JB |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Features | Low Profile |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |