TDK Corporation CGB2A1X5R0J225M033BC
Part No.:
CGB2A1X5R0J225M033BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGB2A1X5R0J225M033BC.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Shipping
Inventory:855
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low Profile
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGB2A1X5R0J225M033BC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGB2A1X5R0J225M033BC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGB2A1X5R0J225M033BC?
Image CGB2A1X5R0J225M033BC
Part Number CGB2A1X5R0J225M033BC
Manufacturer TDK Corporation
Series CGB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Low Profile
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)