TDK Corporation CGAEW1X7T0G104M020BC
Part No.:
CGAEW1X7T0G104M020BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGAEW1X7T0G104M020BC.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 4V X7T 0204
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X7T
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0204 (0510 Metric)
Size / Dimension:
0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.010" (0.25mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGAEW1X7T0G104M020BC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGAEW1X7T0G104M020BC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGAEW1X7T0G104M020BC?
Image CGAEW1X7T0G104M020BC
Part Number CGAEW1X7T0G104M020BC
Manufacturer TDK Corporation
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X7T
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0204 (0510 Metric)
Size / Dimension 0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.010" (0.25mm)