TDK Corporation CGA6P3X8R1E475M250AE
Part No.:
CGA6P3X8R1E475M250AE
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA6P3X8R1E475M250AE.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X8R 1210
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Soft Termination
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA6P3X8R1E475M250AE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA6P3X8R1E475M250AE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA6P3X8R1E475M250AE?
Image CGA6P3X8R1E475M250AE
Part Number CGA6P3X8R1E475M250AE
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)