TDK Corporation CGA6P3X8R1E475M250AD
Part No.:
CGA6P3X8R1E475M250AD
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA6P3X8R1E475M250AD.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X8R 1210 EPOXY
Shipping
Inventory:900
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Epoxy Mountable, High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA6P3X8R1E475M250AD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA6P3X8R1E475M250AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA6P3X8R1E475M250AD?
Image CGA6P3X8R1E475M250AD
Part Number CGA6P3X8R1E475M250AD
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)