CGA6P3X8R1C106M250AE.pdf
| Image |  |
| Part Number | CGA6P3X8R1C106M250AE |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 10 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X8R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Features | Soft Termination, High Temperature |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.110" (2.80mm) |