CGA6M3X8R2A474K200AE.pdf
| Image |  |
| Part Number | CGA6M3X8R2A474K200AE |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | CGA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Temperature Coefficient | X8R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Features | Soft Termination |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.091" (2.30mm) |