TDK Corporation CGA6M1C0G3A562J200AE
Part No.:
CGA6M1C0G3A562J200AE
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA6M1C0G3A562J200AE.pdf
Description:
CAP CER 5600PF 1KV C0G/NP0 1210
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.091" (2.30mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA6M1C0G3A562J200AE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA6M1C0G3A562J200AE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA6M1C0G3A562J200AE?
Image CGA6M1C0G3A562J200AE
Part Number CGA6M1C0G3A562J200AE
Product Status Active
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.091" (2.30mm)