TDK Corporation CGA6M1C0G3A562J200AC
Part No.:
CGA6M1C0G3A562J200AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA6M1C0G3A562J200AC.pdf
Description:
CAP CER 5600PF 1KV C0G/NP0 1210
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA6M1C0G3A562J200AC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA6M1C0G3A562J200AC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA6M1C0G3A562J200AC?
Image CGA6M1C0G3A562J200AC
Part Number CGA6M1C0G3A562J200AC
Manufacturer TDK Corporation
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)