TDK Corporation CGA6L2X7R1H105K160AD
Part No.:
CGA6L2X7R1H105K160AD
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA6L2X7R1H105K160AD.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 EPOXY
Shipping
Inventory:770
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Epoxy Mountable
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA6L2X7R1H105K160AD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA6L2X7R1H105K160AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA6L2X7R1H105K160AD?
Image CGA6L2X7R1H105K160AD
Part Number CGA6L2X7R1H105K160AD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Epoxy Mountable
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)