TDK Corporation CGA5L3X8R1E155K160AD
Part No.:
CGA5L3X8R1E155K160AD
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L3X8R1E155K160AD.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1206 EPOXY
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Epoxy Mountable, High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L3X8R1E155K160AD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L3X8R1E155K160AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L3X8R1E155K160AD?
Image CGA5L3X8R1E155K160AD
Part Number CGA5L3X8R1E155K160AD
Product Status Active
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)