TDK Corporation CGA5L3X8R1E155K160AB
Part No.:
CGA5L3X8R1E155K160AB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L3X8R1E155K160AB.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1206
Shipping
Inventory:521
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L3X8R1E155K160AB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L3X8R1E155K160AB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L3X8R1E155K160AB?
Image CGA5L3X8R1E155K160AB
Part Number CGA5L3X8R1E155K160AB
Product Status Active
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)