TDK Corporation CGA5L3X8R1C475M160AB
Part No.:
CGA5L3X8R1C475M160AB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L3X8R1C475M160AB.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X8R 1206
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L3X8R1C475M160AB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L3X8R1C475M160AB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L3X8R1C475M160AB?
Image CGA5L3X8R1C475M160AB
Part Number CGA5L3X8R1C475M160AB
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)