TDK Corporation CGA5L3X8R1C335M160AD
Part No.:
CGA5L3X8R1C335M160AD
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L3X8R1C335M160AD.pdf
Description:
CAP CER 3.3UF 16V X8R 1206 EPOXY
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L3X8R1C335M160AD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L3X8R1C335M160AD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L3X8R1C335M160AD?
Image CGA5L3X8R1C335M160AD
Part Number CGA5L3X8R1C335M160AD
Manufacturer TDK Corporation
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)