TDK Corporation CGA5L3X7R1H475K160DB
Part No.:
CGA5L3X7R1H475K160DB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L3X7R1H475K160DB.pdf
Description:
AUTOMOTIVE GRADE,1206,X7R,50V,4.
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L3X7R1H475K160DB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L3X7R1H475K160DB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L3X7R1H475K160DB?
Image CGA5L3X7R1H475K160DB
Part Number CGA5L3X7R1H475K160DB
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)