TDK Corporation CGA5L3X7R1H155M160AB
Part No.:
CGA5L3X7R1H155M160AB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L3X7R1H155M160AB.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1206
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L3X7R1H155M160AB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L3X7R1H155M160AB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L3X7R1H155M160AB?
Image CGA5L3X7R1H155M160AB
Part Number CGA5L3X7R1H155M160AB
Product Status Active
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)