TDK Corporation CGA5L3X7R1C475K160AD
Part No.:
CGA5L3X7R1C475K160AD
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L3X7R1C475K160AD.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 EPOXY
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Epoxy Mountable
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L3X7R1C475K160AD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L3X7R1C475K160AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L3X7R1C475K160AD?
Image CGA5L3X7R1C475K160AD
Part Number CGA5L3X7R1C475K160AD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Epoxy Mountable
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)