CGA5L3X7R1C475K160AB.pdf
| Image |  |
| Part Number | CGA5L3X7R1C475K160AB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.075" (1.90mm) |