TDK Corporation CGA5L3C0G2E153J160AE
Part No.:
CGA5L3C0G2E153J160AE
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L3C0G2E153J160AE.pdf
Description:
CAP CER .015UF 250V C0G/NP0 1206
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L3C0G2E153J160AE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L3C0G2E153J160AE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L3C0G2E153J160AE?
Image CGA5L3C0G2E153J160AE
Part Number CGA5L3C0G2E153J160AE
Product Status Active
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)