TDK Corporation CGA5L2X8R1H474M160AA
Part No.:
CGA5L2X8R1H474M160AA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L2X8R1H474M160AA.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X8R 1206
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L2X8R1H474M160AA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L2X8R1H474M160AA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L2X8R1H474M160AA?
Image CGA5L2X8R1H474M160AA
Part Number CGA5L2X8R1H474M160AA
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)