TDK Corporation CGA5L2X8R1H474K160AD
Part No.:
CGA5L2X8R1H474K160AD
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L2X8R1H474K160AD.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 50V 1206 EPOXY
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Epoxy Mountable, High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L2X8R1H474K160AD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L2X8R1H474K160AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L2X8R1H474K160AD?
Image CGA5L2X8R1H474K160AD
Part Number CGA5L2X8R1H474K160AD
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)