TDK Corporation CGA5L2X8R1E105K160AA
Part No.:
CGA5L2X8R1E105K160AA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L2X8R1E105K160AA.pdf
Description:
CAP CER 1UF 25V X8R 1206
Shipping
Inventory:325
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L2X8R1E105K160AA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L2X8R1E105K160AA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L2X8R1E105K160AA?
Image CGA5L2X8R1E105K160AA
Part Number CGA5L2X8R1E105K160AA
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)