TDK Corporation CGA5L2X7R1E225K160AD
Part No.:
CGA5L2X7R1E225K160AD
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L2X7R1E225K160AD.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 EPOXY
Shipping
Inventory:663
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Epoxy Mountable
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L2X7R1E225K160AD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L2X7R1E225K160AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L2X7R1E225K160AD?
Image CGA5L2X7R1E225K160AD
Part Number CGA5L2X7R1E225K160AD
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Epoxy Mountable
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)