TDK Corporation CGA5L2X5R1C475K160AA
Part No.:
CGA5L2X5R1C475K160AA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L2X5R1C475K160AA.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L2X5R1C475K160AA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L2X5R1C475K160AA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L2X5R1C475K160AA?
Image CGA5L2X5R1C475K160AA
Part Number CGA5L2X5R1C475K160AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)