TDK Corporation CGA5L2NP01H683J160AA
Part No.:
CGA5L2NP01H683J160AA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L2NP01H683J160AA.pdf
Description:
CAP CER 0.068UF 50V NP0 1206
Shipping
Inventory:580
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L2NP01H683J160AA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L2NP01H683J160AA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L2NP01H683J160AA?
Image CGA5L2NP01H683J160AA
Part Number CGA5L2NP01H683J160AA
Product Status Active
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)