TDK Corporation CGA5L2C0G2A333J160AA
Part No.:
CGA5L2C0G2A333J160AA
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L2C0G2A333J160AA.pdf
Description:
CAP CER 0.033UF 100V C0G 1206
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L2C0G2A333J160AA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L2C0G2A333J160AA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L2C0G2A333J160AA?
Image CGA5L2C0G2A333J160AA
Part Number CGA5L2C0G2A333J160AA
Product Status Active
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)