TDK Corporation CGA5L2C0G1H683J160AE
Part No.:
CGA5L2C0G1H683J160AE
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L2C0G1H683J160AE.pdf
Description:
CAP CER 0.068UF 50V C0G 1206
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L2C0G1H683J160AE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L2C0G1H683J160AE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L2C0G1H683J160AE?
Image CGA5L2C0G1H683J160AE
Part Number CGA5L2C0G1H683J160AE
Product Status Active
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)