TDK Corporation CGA5L1X8L0G156M160AC
Part No.:
CGA5L1X8L0G156M160AC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L1X8L0G156M160AC.pdf
Description:
CAP CER X8L 4V 15UF 20% 1.60MM
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L1X8L0G156M160AC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L1X8L0G156M160AC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L1X8L0G156M160AC?
Image CGA5L1X8L0G156M160AC
Part Number CGA5L1X8L0G156M160AC
Product Status Active
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X8L
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)