TDK Corporation CGA5L1X7T2J473K160AC
Part No.:
CGA5L1X7T2J473K160AC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L1X7T2J473K160AC.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 630V X7T 1206
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
X7T
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L1X7T2J473K160AC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L1X7T2J473K160AC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L1X7T2J473K160AC?
Image CGA5L1X7T2J473K160AC
Part Number CGA5L1X7T2J473K160AC
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7T
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)