TDK Corporation CGA5L1X5R1C106M160AC
Part No.:
CGA5L1X5R1C106M160AC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L1X5R1C106M160AC.pdf
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L1X5R1C106M160AC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L1X5R1C106M160AC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L1X5R1C106M160AC?
Image CGA5L1X5R1C106M160AC
Part Number CGA5L1X5R1C106M160AC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)