TDK Corporation CGA5L1X5R1C106K160AC
Part No.:
CGA5L1X5R1C106K160AC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA5L1X5R1C106K160AC.pdf
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
Shipping
Inventory:970
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.075" (1.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA5L1X5R1C106K160AC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA5L1X5R1C106K160AC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA5L1X5R1C106K160AC?
Image CGA5L1X5R1C106K160AC
Part Number CGA5L1X5R1C106K160AC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)