TDK Corporation CGA4J2X8R1E224K125AD
Part No.:
CGA4J2X8R1E224K125AD
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA4J2X8R1E224K125AD.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 25V 0805 EPOXY
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA4J2X8R1E224K125AD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA4J2X8R1E224K125AD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA4J2X8R1E224K125AD?
Image CGA4J2X8R1E224K125AD
Part Number CGA4J2X8R1E224K125AD
Manufacturer TDK Corporation
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)