TDK Corporation CGA2B3X8R1C333M050BD
Part No.:
CGA2B3X8R1C333M050BD
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA2B3X8R1C333M050BD.pdf
Description:
CAP CER 0.033UF 16V 0402 EPOXY
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Epoxy Mountable, High Temperature
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA2B3X8R1C333M050BD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA2B3X8R1C333M050BD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA2B3X8R1C333M050BD?
Image CGA2B3X8R1C333M050BD
Part Number CGA2B3X8R1C333M050BD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)