TDK Corporation CGA2B3X7R1H473K050EB
Part No.:
CGA2B3X7R1H473K050EB
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA2B3X7R1H473K050EB.pdf
Description:
AUTOMOTIVE GRADE,0402,X7R,50V,47
Product Status:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA2B3X7R1H473K050EB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA2B3X7R1H473K050EB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA2B3X7R1H473K050EB?
Image CGA2B3X7R1H473K050EB
Part Number CGA2B3X7R1H473K050EB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)