TDK Corporation CGA2B3X7R1H104K050EB
Part No.:
CGA2B3X7R1H104K050EB
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA2B3X7R1H104K050EB.pdf
Description:
AUTOMOTIVE GRADE,0402,X7R,50V,0.
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA2B3X7R1H104K050EB on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA2B3X7R1H104K050EB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA2B3X7R1H104K050EB?
Image CGA2B3X7R1H104K050EB
Part Number CGA2B3X7R1H104K050EB
Manufacturer TDK Corporation
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)