TDK Corporation CGA2B2X8R1H152M050BE
Part No.:
CGA2B2X8R1H152M050BE
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA2B2X8R1H152M050BE.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 50V X8R 0402
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA2B2X8R1H152M050BE on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA2B2X8R1H152M050BE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA2B2X8R1H152M050BE?
Image CGA2B2X8R1H152M050BE
Part Number CGA2B2X8R1H152M050BE
Manufacturer TDK Corporation
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)