TDK Corporation CGA2B2C0G1H120J050BD
Part No.:
CGA2B2C0G1H120J050BD
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CGA2B2C0G1H120J050BD.pdf
Description:
CAP CER 12PF 50V 0402 EPOXY
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
12 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Epoxy Mountable
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CGA2B2C0G1H120J050BD on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CGA2B2C0G1H120J050BD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGA2B2C0G1H120J050BD?
Image CGA2B2C0G1H120J050BD
Part Number CGA2B2C0G1H120J050BD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 12 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Epoxy Mountable
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)